O nás

Knihy J. M. Barrieho Petr Pan a také její volné pokračování Hook od G. Gravela nás mnohokrát vedly k zamyšlení, kolik času věnujeme svým dětem.
O kolik společného času přicházíme zbytečnostmi a v jak uspěchané době žijeme. Několik let zrála myšlenka toto téma uchopit a v březnu 2008 vznikla ZEMĚ – NEZEMĚ, z.s.

Jak to u nás chodí:

Na všech našich akcích je pro nás prioritou fyzická a psychická bezpečnost dětí a atmosféra vzájemné důvěry.
Za důležité považujeme vedení dětských účastníků k samostatnosti a soběstačnosti a také to, aby společně pečovali o prostředí, ve kterém se pohybují.
Sami, nebo ve spolupráci s kamarády, si povlečou postel, starají se o svůj pokoj a další místa, která navštěvují – jídelnu, sál, koupelny, dvůr, louku…
S láskou vaříme pestrá a domácká jídla a děti přiměřeně zapojujeme do jejich přípravy. A tak se přihodí, že někdo poprvé v životě škrábe brambory, peče buchtu, vaří marmeládu anebo šťávu. Děti vedeme k úctě k jídlu a snažíme se jim ukázat kolik času a energie je potřeba k jeho přípravě. Co vše je za tím, než se upravené dostane na jejich stůl. S tím souvisí další pravidla – vezmi si jen tolik, kolik sníš, přidat si můžeš kdykoliv. A  než něco odmítneš, zkus nejdříve trošku ochutnat.

Přírodu považujeme za  jeden z největších a zároveň nejkřehčích pokladů, který nám Země poskytuje. Vážit si jí, chránit a pomáhat…Když každý z nás udělá trošku, v celku to znamená hrozně moc… V tomto smyslu vedeme také hry a další aktivity.

Hry, příběh, tvoření, kamarádi, vyprávění, táboření, dobrodružství, péče o domácí hospodářství – králíky, slepice, koně, kozy, psa, kočku, svezení na koních … To všechno jsou naše tábory.

Vždy před táborem informujeme rodiče o všech nezbytnostech a specialitách dané akce. V dopise pro děti pak naleznete  seznam potřebných věcí, které si mají vzít s sebou.

Způsob práce s dětmi na velkých táborech
Na některých táborech děti rozdělujeme do menších skupinek. Toto rozdělení probíhá podle mnoha kritérií. Snažíme se dodržet několik základních principů tak, aby mezi skupinami byla věková, dovednostní i emocionální rovnováha. V každé skupině jsou zároveň rovnoměrně zastoupeni chlapci a dívky. Často nabízíme dva souběžné tábory vedle sebe s různými věkovými skupinami. Hlavním důvodem je umožnit účast na akcích sourozencům v různém věku. V případě, že jsou na akci přihlášeni kamarádi dodržujeme pravidlo, aby v jedné skupině byli dohromady maximálně dva. Aktivity jsou přizpůsobeny  věkovým dovednostem, schopnostem a zvláštnostem dětí. O skupinu nejmenších dětí je postaráno velmi individuálně. Takto se nám daří vzájemné seznámení dětí napříč celou účastnickou skupinou. Rozdělení do pokojů ponecháváme na přání dětí a stejnosti věku a toto rozdělení děláme již před akcí (pokud děti chtějí spát s nějakým kamarádem, připište to do formuláře příjezdů a odjezdů). Nejmenší děti spí pohromadě v blízkosti jednoho z vedoucích.

Způsob práce s dětmi na jezdeckých táborech
Na jezdeckých táborech je počet účastníků omezen na 10 až 12. Každý den mají děti jezdeckou lekci přizpůsobenou jejich schopnostem a dovednostem. Každý den probíhá lekce teoretické výuky (bezpečnost, jezdecká výstroj, výživa koní, nemoci koní …) a také lekce práce s koněm ze země (komunikace s koněm, vodění,  bezpečný pohyb  a další zacházení…). Děti koně čistí, učí se je sedlat, místují boxy a výběhy a dle termínu a počasí také pomáhají sušit seno J. Na statku jsou králíci, slepice, kozy, kočky, pes… O všech těchto domácích zvířatech se děti dozvědí něco zajímavého a starají se o ně. Program je proložen hrami a tvořivostními dílnami.

Jezdecké tábory jsou specifické a upozorňujeme – JEZDECTVÍ JE NEBEZPEČNÝ SPORT. Při pobytu i výcviku se snažíme o maximální bezpečnost včetně poučení dětí. Úrazům a nehodám se snažíme předcházet, ale nemůžeme je stoprocentně vyloučit. Koně máme hodné a přiježděné, přesto je kůň plaché zvíře, které se může leknout, stoupnout na nohu, ohnat se po mouše  a při tom trefit ošetřovatele, někdy může dojít  k pádu z koně  …

V souvislosti s výše zmíněnými informacemi je součástí dokumentace  informovaný  souhlas rodičů s jezdeckým výcvikem dítěte. 

Doprava
Doprava na naše akce je buď individuální nebo u větších skupin organizovaná hromadnými dopravními prostředky – autobusem nebo vlakem z Prahy. Jízdenky s místenkami zakoupíme my a vy cenu jízdenky doplácíte v hotovosti, při předání zdravotní dokumentace a dítěte instruktorovi. Většinou využíváme přímou autobusovou linku Praha Roztyly – Olešník, Chlumec, Třešňovka (zastávka cca 800 metrů od Výštice). Pro věci dětem dojedeme na zastávku autem a oni docházejí ten kousek pěšky. Při cestě zpět do Prahy většinou autobus přijede v cca 11 hodin na Výštici, nabere děti a z Týna nad Vltavou potom pokračuje jako běžná linka. U velkých skupin jede s dětmi vždy instruktor. U malých skupin, jako jsou např. jezdecké tábory, jezdí děti (vlastně hlavně děvčata), autobusem sama. Za tu dobu, co k nám takto pravidelně cestují, už to umí J. Podmínkou je vždy jeden telefon v autobuse. Na tuto skutečnost vždy rodiče upozorňujeme dopředu. Zároveň se snažíme dopravu malých skupin zkoordinovat tak, že některý z rodičů, který jede autem, vezme více dětí. Společně s informacemi k táborům vám před akcí mailem přijde také dotazník odjezdů a příjezdů. 

Ubytování
Ubytováni je na statku Výštice ve dvou až šestilůžkových pokojích. Středisko se nachází mezi Týnem a Hlubokou nad Vltavou  na samotě u lesa a u rybníka. Adresa statku je  Chlumec 30, 373 50 Olešník. Jak statek vypadá se můžete podívat na www.statekvystice.cz.

Stravování, cukrovinky a pamlsky
Začínáme zpravidla odpolední svačinou. Dětem do autobusu dejte, prosím, pouze pití a lehkou svačinku – jablko, oplatek (v případě, že budou naobědvané). Do malého batůžku přidejte na cestu také pro jistotu igelitový sáček pro případ nehody. Na statku budou mít děti zajištěno kvalitní stravování 5x denně včetně občasných sladkostí. Není potřeba dávat s sebou dětem na pobyt další jídlo a cukrovinky. Obvykle potom mlsají po nocích a s drobečky a papírky spí. 

Pohlednice a dopisy
S těmi je to na pobytové akci s dětmi velmi choulostivé. Některým dětem přijdou 2 dopisy každý den, jiným přijde pohled až na konci pobytu, některé dopisy dojdou až po skončení akce… Dětem je to líto a obvykle se to neobejde bez slziček.

U nás to chodí tak, že rodiče napíší dopředu dvě pohlednice, které předají v obálce při zahájení pobytu. Pošťák přijde v úterý a ve čtvrtek a každé dítě vždy dostane svou pohlednici. Tak předcházíme zbytečnému smutnění a slzičkám. Statek se nachází na samotě a nejezdí sem pošta. Pro dopisy si musíme jezdit na poštu do Olešníka, která má otevřeno pouze ve velmi omezených časech. I z tohoto důvodu vás prosíme, abyste dětem neposílali další poštu.

Naše akce jsou BEZ peněz, cenností a MOBILNÍCH TELEFONŮ
Na našich akcích normální peníze neplatí. Děti je tedy vůbec nebudou potřebovat. Dále nebudou potřebovat mobilní telefony ani takové věci, kterým se říká  gameboy a další elektronické vymoženosti. Prosím, respektujte toto naše pravidlo a dětem tyto věci na akci nedávejte. Není fér, když je některé z dětí v tomto směru  zvýhodněno. Dopřejte dětem i sobě osvobození od  vymožeností civilizace.  Pokud se tyto „zapovězené“ věci objeví, budou uloženy do sejfu a vydány dětem až před zpáteční cestou. Za mobilní telefony, peníze a další elektronické věci, které si děti na pobyt přivezou, nepřebíráme (kromě uložení v sejfu) žádnou zodpovědnost a jejich případnou ztrátu nebo poškození nebudeme řešit. V případě, že by mělo dítě vážnější problém, okamžitě Vás informujeme.

Co předat  při odjezdu v obálce
Potvrzení od lékaře (toto potvrzení je platné 2 roky a může být použito i na dalších akcích, kterých se dítě během roku zúčastní – ŠVP a podobné) – na konci akce vám ho vrátíme zpět Dále potvrzení o bezinfekčnosti ne starší 3 dnů a souhlas s ošetřením dítěte, kopii průkazky pojištěnce a léky (v případě, že dítě nějaké užívá) a také zmiňované 1 – 2 pohlednice (dle pokynů). Upozorněte nás, prosím, na děti trpícími alergickými potížemi (seno, zvířata …), oblibu a neoblibu jídel, noční můry, bubáky … Všechny potřebné formuláře vám zašleme společně s pokyny k jednotlivým akcím. Bez těchto dokumentů nemůže dítě na tábor odjet !!! 

Pojištění a upozornění:
Na pobytu dbáme o maximální bezpečnost dětí a veškerým úrazům a nehodám se snažíme předcházet. Nikdy je však nemůžeme se stoprocentní jistotou vyloučit. Děti jsou v rámci pobytu pojištěné. Země – nezemě je členem Jihočeské rady dětí a mládeže RADAMBUK. V rámci této organizace máme sjednáno pojištění účastníků našich akcí. Pokud budete chtít své dítě pojistit nad rámec tohoto pojištění, můžete tak učinit v rámci dlouhodobé úrazové pojistky u kterékoliv komerční pojišťovny.

P.S. Výňatek z naší úvodní řeči na téma „Jak to u nás funguje“:
„K čemu slouží postele?“ „Ke spaní???“
„Ano, ke spaní, máte pravdu. Postele nejsou trampolína, neskáče se na nich, nejsou dopadovou nebo odrazovou plochou. Do pokojů se chodí dveřmi, stejně tak ven, ne okny. Lze to poznat lehce a pokud se usmíváte ano, mluvíme z vlastních zkušeností.“

Mám zájem
o zasílání informací ze Země